• View Larger Image Starszy-pan-siedzacy-na-trawie-angielski-na-dzis

Prawdy i mity o seniorach

Osoby starszą stanowią grupę ludzi, którzy często są wyobcowani i naznaczeni mianem nienowoczesnych i zacofanych. Jednak chcielibyśmy ostatecznie obalić ten stereotyp, ponieważ nie można generalizować w ten sposób. Większość seniorów w dzisiejszych czasach doskonale zna się na technice i prowadzi bardzo aktywne oraz ciekawe życie. W poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić kilka przykładowych faktów lub mitów, które ich dotyczą oraz ustalić ich prawdziwe oblicze.

Nieaktywni domownicy

Oczywiście nie możemy też twierdzić, że wszyscy seniorzy tacy są lub nie są, aczkolwiek można zauważyć ostatnimi czasy zdecydowany wzrost aktywności osób starszych pod różnymi względami. Po pierwsze coraz więcej osób w podeszłym wieku decyduje się na udział w zajęciach fitness lub uprawiają inne mniej lub bardziej ekstremalne dyscypliny sportowe.

Każdy może znaleźć coś dla siebie i dzielić się swoją pasją z bliskimi, rodziną czy sąsiadami. Częściej wychodzą oni z domów na spacery, a niektórzy nawet podejmują wyzwanie biegu w maratonie. Zdarzają się różne wyjątki, które pokazują w jaki sposób mogą żyć również seniorzy. Co więcej, wprowadzają oni zdrowy styl odżywiania, który nie bazuje już tylko na tradycyjnych i tłustych potrawach, a próbują czegoś zupełnie nowego. W rezultacie czują się o wiele lepiej i jednocześnie stanowią świetny przykład dla swoich wnuków.

Przeciwnicy technologii

Z góry seniorzy uważani są za całkowitych wrogów urządzeń multimedialnych i porównywanych do wyższej technologii, gdzie tymczasem coraz więcej starszych ludzi decyduje się na uczestnictwo w specjalnym kursie nauki obsługi komputera. Prawie wszyscy posiadają również telefon komórkowy, z czego większość ma dotykowy ekran. Podobnie sytuacja rysuje się w kwestii dostępu i korzystania z internetu, który staje się coraz mniej obcy, a niekiedy nawet pomaga w znalezieniu pewnych informacji.

Absolutnie nie można zaprzeczyć, że seniorzy również poszli do przodu wraz z postępem technologicznym, gdzie na swój sposób uczą się użytkowania różnych urządzeń. Potrafią się tym także bawić i wykorzystywać te umiejętności w życiu codziennych, co zazwyczaj wynoszą od własnych dzieci lub wnuków. Nie ma w tym nic trudnego, a do nauki wystarczy jedynie chęć, motywacja i chwila wolnego czasu.

Stop dla edukacji i rozwoju

Oto kolejne kłamstwo, które przeważa w mentalności wielu Polaków. Mianowicie uczęszczanie osób starszych na kursy języka angielskiego dla seniorów oraz wiele innych dodatkowych zajęć stanowi powszechne zjawisko, które wynika z nadmiaru wolnego czasu, chęci poznania nowych ludzi oraz realizowania własnych marzeń i celów. Wszystkie ich dotychczasowe pasje mogą być rozwijane na różne sposoby, a w efekcie czują się oni spełnieni i szczęśliwi. Nic nie stoi na przeszkodzie, gdyż wiek nie stanowi żadnego ograniczenia. Na każdym etapie życie istnieje idealny moment na przełom i kompletną zmianę, która przyniesie jeszcze więcej satysfakcji i zdecydowanie ułatwi nam funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie.

freepik.com