• View Larger Image Napis-na-tablicy-kredowej-angielski-na-dzis

Praktyki zawodowe – co powinieneś wiedzieć?

W poniższym artykule podpowiemy studentom o czym nie należy zapominać podczas przygotowywania się do praktyk oraz w trakcie ich odbywania. Koniecznych jest kilka etapów działania, bez których przysposobienie zawodowe ni mogłoby się odbyć w pełni profesjonalnie i prawidłowo. Zapraszamy do zapoznania się z paroma naszymi wskazówkami, które mogą okazać się przydatne dla Ciebie lub Twoich znajomych ze studiów.

Wypełnij formalności

Przed rozpoczęciem praktyk powinny odbyć się spotkania organizowane przez uczelnie, które mają na celu przybliżenie studentom całej procedury akceptacji i późniejszego odbywania ćwiczeń zawodowych. Dla wielu uczniów jest to trudny moment, gdyż muszą się zmobilizować i zachować odpowiedzialnie, aby dopełnić wszystkich formalności i móc zostać prawidłowo dopuszczonym do odbycia praktyk.

Wówczas niezbędne jest dokładne przeczytanie regulaminu i zapoznanie się ze wszystkimi zasadami realizacji praktyk. Każda uczelnia posiada odrębne wymagania, aczkolwiek w większości z nich można spotkać się z podobnymi kryteriami. Po pierwsze musisz wiedzieć w jakim czasie powinieneś je odbyć oraz do końca którego semestru. Następnie ważnym elementem jest wydrukowanie i wypełnienie wszystkich niezbędnych dokumentów i formularzy, który powinny być dostarczone do odpowiedniego organu w konkretnej ilości kopii. Co więcej, zawsze należy pilnować ostatecznych terminów, aby nie przegapić okresu składania dokumentów. Wszystko musi zostać później zaakceptowane i podpisane przez osobę upoważnioną z uczelni oraz Twojego chwilowego pracodawcę. Dokumenty muszą być ze sobą zgodne i zawierać określony plan praktyk, który powinien pozwolić Ci dowiedzieć się i nauczyć jak najwięcej.

Gdzie szukać?

Potencjalnych pracodawców dla Ciebie może zaproponować między innymi Twoja uczelnia. Każda z nich powinna posiadać ogólną bazę dostępowo do różnych organizacji, firm i innych miejsc, gdzie studenci poszczególnych kierunków mogliby odbyć praktyki zgodnie z własnymi zainteresowaniami i potrzebami. To bardzo dobre źródło, które jest już sprawdzone przez organ uczelniany i o wiele łatwiej dostępny. W innym razie musisz szukać czegoś na własną rękę, a najlepiej poprzez znajomych czy rodzinę. Bardzo często praktyki są realizowane w znanych nam zakładach lub firmach, z którymi mieliśmy lub mamy nadal bezpośredni kontakt, a mowa oczywiście o aktualnym miejscu pracy. Jednak praktyki dla osób niepracujących są również świetną okazją do sprawdzenia swoich możliwości oraz ewentualną szansą na znalezienie stałej pracy.

Co pomoże?

Czasami przyjęcie na praktyki jest zależne od kilku względów, co wygląda podobnie jak w przypadku rozmowy o pracę. Dużym wyznacznikiem sukcesu jest między innymi znajomość języków obcych, wśród których najważniejszy zazwyczaj jest angielski. Pomimo faktu, iż wielu studentów zna podstawy tego języka, a niekiedy nawet na poziomie średniozaawansowanym, to zawsze dobrze jest nieco podszkolić się w tej kwestii. W tym celu proponujemy kursy języka angielskiego dla studentów, które organizowane są w sposób elastyczny i dopasowany do możliwości finansowych uczestników. Ponadto należy zwracać uwagę na pozostałe elementy jak w CV, które świadczą o naszym zaangażowaniu i podejściu do zaplanowanych praktyk.

freepik.com