• View Larger Image

Jak uczyć się języków obcych?

Nauka języków obcych nie tylko pozwala nam rozwijać swoje umiejętności i kompetencję, ale również umożliwia nam swobodną komunikację i wiele korzyści prywatnych oraz zawodowych. Jak zatem uczyć się języków obcych? W poniższym wpisie przybliżymy nieco ten temat, a tym znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci się uczyć.

Motywacja do nauki i organizacja pracy

Gdy rozpoczynamy naszą naukę języków obcych, na samym początku warto będzie ustalić sobie cel, który motywowałby nas do systematycznej nauki. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych priorytetów, ale zazwyczaj cele są do siebie bardzo podobne lub wręcz takie same. Niekiedy głównym celem jest sukces zawodowy, a więc praca. Dokładniej mówiąc, uczymy się języków, aby np. porozumieć się z klientami i partnerami z innych krajów. Tym samym zwiększamy pozycję firmy i przyczyniamy się do jej sukcesu. Język obcy pomaga nam również znaleźć nowe zatrudnienie. Obecnie wiele przedsiębiorstw wymaga znajomości danych języków obcych. Kolejnym powodem, dla którego chętnie się uczymy, jest oczywiście podróżowanie. Ułatwia to kontakt z ludźmi w danym kraju, czy z rodziną zagranicą. Wówczas nie będziemy mieć problemu z pokonaniem bariery językowej i dogadamy się praktycznie w każdej dziedzinie. Podczas nauki języków obcych poprawia się nasza pamięć, koncentracja oraz myślenie. Mimo uczęszczania na kursy języków także warto poświęcić chwilę w domu na powtórkę lub przypomnienie omawianych tematów. Dlatego warto nawet codziennie po 15 minut dziennie powtarzać materiał.

Jak się uczyć – samodzielnie czy na kursie językowym?

Jeśli już podjęliśmy decyzję, że chcemy uczyć się języków obcych, musimy zastanowić się nad formą nauki. Samodzielna nauka jest owszem wygodna, ale niekiedy dosyć problemowa, szczególnie gdy chcemy systematycznie się uczyć. Nie zawsze mamy na tyle motywacji, a także szybko się zniechęcamy i odkładamy naukę na później. Samodzielne uczenie się to również kiepska organizacja czasu. Wiele rzeczy w czasie nauki może nas rozpraszać oraz przeszkadzać. Trudno się też zorganizować, mając wiele innych obowiązków. Zdecydowanie duża ilość osób wybiera kurs w szkole językowej ze względu na zajęcia, które odbywają się w konkretne dni i godziny w tygodniu. Ułatwia to organizację i zaplanowanie sobie innych rzeczy. Kurs językowy daje dodatkowo zdecydowanie więcej motywacji i chęci. Praca w grupach to wchodzenie w interakcje z innymi, co wpływa na zapał i tempo pracy. Na zajęciach często mamy do czynienia również z ciekawymi tematami oraz materiałami multimedialnymi. Szczególnie popularna wśród wielu osób jest nauka angielskiego. To uniwersalny język, który wykorzystamy praktycznie na każdym kroku, dlatego warto się go uczyć.

freepik.com