• View Larger Image

Jak przejść z poziomu B2 na C1 w języku angielskim?

Wielu ludzi, którzy uczą się jeżyka obcego od dłuższego czasu może mieć problem ze swoim stopniem zaawansowania. Przyjmuje się, że największym wyzwaniem jest przejście z poziomu B2 do poziomu C1. W tym wpisie przekażemy część wskazówek, jak sprawić, aby proces ten przebiegł szybko i sprawnie! Zapraszamy!

Nastaw się na zmiany

Niestety, ale nauka języka obcego jest procesem, który musi być skrupulatnie przeprowadzany, aby osiągać jak najbardziej wymierne rezultaty. Jeżeli chcemy szybko przejść na poziom C1, musimy nastawić się na ciężką i regularną pracę, która pozwoli nam na cykliczne zwiększanie swoich umiejętności.

Czy trudno jest nauczyć się angielskiego na poziomie C1?

Cały problem polega na tym, że poziom B2 pozwala nam operować językiem obcym na tyle sprawnie, że odnosimy wrażenie, że opanowaliśmy go całkiem dobrze. Przecież umiemy przeprowadzić rozmowę, rozumiemy przeczytany tekst, a także znaczną część dialogów.

Przejście na poziom C1 wymaga od nas nieustannej i ciężkiej pracy, która powinna polegać na jak największym kontakcie z językiem w jego naturalnym wydaniu. Dążymy przecież do poziomu C2, czyli bliskiego tego, który posiadają osoby posługujące się angielskim od urodzenia. W tym celu właśnie powinniśmy zdecydować się np. na zajęcia z native speakerem. Najbardziej naturalny kontakt z językiem obcym jest naszym celem.

Zmień nauczyciela na obcokrajowca

Uprzedzając, oczywiście nauczyciele języka obcego będący Polakami mogą nauczać go na wysokim poziomie. Nic jednak nie zastąpi takiego kontaktu z językiem obcym, jaki oferują zajęcia z obcokrajowcem. Nauka języka angielskiego będzie dużo bardziej owocna, jeżeli przejdziemy od razu do dialogu z osobą taką jak native speaker.

Zrezygnuj z ćwiczenia gramatyki

To już nie jest czas na ćwiczenia typu „wstaw czasownik w odpowiedniej formie”. Zakładamy, że skoro jesteś na poziomie B2, to umiejętności te opanowałeś już na wystarczająco wysokim poziomie. Skoro znasz już zasady gramatyki, czas poświęcić swoją energię na jak największy kontakt z językiem. Rozmawiaj, słuchaj i czytaj treści w języku angielskim najczęściej, jak się da.

Sięgnij po muzykę, podcasty czy książki w języku angielskim. Wyłącz napisy pod serialami i staraj się mieć jak najczęściej styczność z naturalnym wydaniem języka obcego. To właśnie pozwoli Ci wyrobić sobie naturalne ucho do języka, czego nie nauczysz się z żadnej książki.

Jak osiągnąć poziom C1 w angielskim – podsumowanie

Niestety podczas zdobywania nowych kwalifikacji musimy nastawić się na to, że wraz z biegiem czasu jest coraz trudniej. Podobnie jest w przypadku języka angielskiego. Jeżeli chcemy osiągnąć coraz lepszy poziom, musimy przykładać się coraz bardziej, mając jednak na uwadze to, że najlepszy sposób nauki obcego języka to posługiwanie się nim w naturalnej formie. Szkoła językowa Profi Lingua pozwoli Ci na kontakt z językiem w najbardziej naturalnej formie. Nie czekaj, zapisz się na zajęcia już dziś!

 

 

freepik.com