• View Larger Image

Co to są idiomy w języku angielskim?

Co to są idiomy?

Idiomy w języku angielskim to zwroty lub wyrażenia, których nie tłumaczymy dosłownie, ponieważ ich znaczenie jest bardziej skomplikowane lub metaforyczne. Innymi słowy, idiomy to złożone konstrukcje językowe, które mają swoje specyficzne znaczenie. Nie da się łatwo wywnioskować na podstawie samych słów, z których się składają, co oznaczają.

Idiomy są często używane w języku angielskim, zwłaszcza w rozmowach i pisaniu. Ich znajomość jest kluczowa, jeśli chcemy dobrze porozumiewać się w języku angielskim, ponieważ mogą się pojawić w różnych kontekstach i sytuacjach.

Przykłady angielskich idiomów

„Break a leg” – (dosłownie: złamać nogę). Ta fraza często jest używana jako powiedzenie, które oznacza życzenie powodzenia. Może to brzmieć dziwnie dla niektórych, ale ma swoje korzenie w przesądach teatralnych. Aktorzy wierzyli, że życzenia powodzenia przed spektaklem było złym omenem, więc powiedzenie „break a leg” miało odmienić przekleństwo.

„Piece of cake” – (dosłownie: kawałek ciasta). To idiom oznacza, że coś jest bardzo łatwe do zrobienia lub osiągnięcia, taka „bułka z masłem”. Chociaż nie jest całkowicie jasne, skąd pochodzi to powiedzenie, sugeruje się, że może mieć związek z dawnymi praktykami celtyckimi, w których była to tradycyjna nagroda dla zwycięzców w zawodach.

W języku angielskim jest wiele innych idiomów, które znajomość na pewno zachwyci mieszkańców anglojęzycznych krajów. Ponadto ich znajomość może po prostu pomóc w zrozumieniu i komunikacji z osobami mówiącymi po angielsku.

freepik.com