• View Larger Image

Wolny czas seniora – jak go zaplanować?

Osoby starsze mając dużo wolnego czasu, niekiedy nie wiedzą, jak go dobrze spożytkować. Jest na to wiele sposobów, o których wspomnimy w poniższym artykule.

Dopasowanie rodzaju aktywności

To nic innego jak wyznaczenie w formie ilości, rodzaju oraz czasu daną czynność dla poszczególnej osoby. Nie każdy senior może wykonywać niektóre rzeczy z wielu względów, które najczęściej mają oczywiście swoje zdrowotne podłoże. To także ustalenie danego czasu, który osoba starsza poświęca na dany rodzaj aktywności. Istotne jest, aby dopasować i rozplanować zajęcia i ich czas indywidualnie. Poprawni to komfort i swobodę wykonywania wielu rzeczy przez seniorów. Warto zwracać uwagę, czy senior nie posiada żadnych dyskomfortów oraz ograniczeń, które umożliwiałyby mu taką formę spędzania czasu. Jeśli ktoś nie może uprawiać sportu, wtedy można znaleźć coś innego dla niego, np. pod kątem poprawny pamięci i koncentracji oraz na odwrót – jeśli ktoś czuję się na siłach, aby podjąć aktywność fizyczną, to śmiało można etapami ją wdrażać.

Różnorodność zajęć

Jak już wspomnieliśmy, mając określone i dopasowane indywidualne zajęcia pod starszą osobę, możemy zająć się wyborem danych aktywności. Dla osób, które nie mają problemów zdrowotnych, możemy zalecić jakiś rodzaj sportów. Niekiedy wystarczy tylko codziennie poruszanie się nawet w domu, a innym razem spacer będzie zupełnie wystarczający. Oczywiście niektórzy wolą inne rodzaje zainteresowań, np. w postaci szydełkowania, malarstwa, czytania książek, oglądania filmów lub motoryzacji. Każdy z tych rodzajów będzie idealne, jeśli np. szukamy czegoś nowego, co będzie dobrym spożytkowaniem wolnego czasu. Dobrym ćwiczeniem w podeszłym wieku będzie również nauka i tutaj nigdy nie jest na nią za późno. Dla osób, które chcą się rozwijać to świetny pomysł, a płynie z tego wiele korzyści, m.in. poprawa pamięci, koncentracji oraz myślenia. Dlatego tutaj proponujemy naukę języków obcych, ponieważ podeszły wiek to również wolny czas na podróże oraz wycieczki i to nie tylko lokalne, ale również zagraniczne. Niekiedy także może być on formą porozumienia się z bliskimi, gdy np. znajdują się w innym kraju. Wiele szkół językowym oferuje angielski dla seniorów, który jest najpopularniejszym językiem i z pewnością przyda się nie tylko podczas podróży.

freepik.com