• View Larger Image Rozlozona-mapa-aparat-i-laptop

Jak ułatwić sobie wyjazd za granicę?

Polacy coraz częściej wyjeżdżają na wakacje, ferie zimowe czy wyjazdy służbowe za granicę, co świadczy między innymi o lepszej sytuacji materialnej, ale także ciekawości poznania zupełnie innej kultury. Jednak większość takich wycieczek ogranicza się do pozostania w hotelu, gdyż mało kto potrafi komunikować się w języku angielskim. Postanowiliśmy właśnie zachęcić Was do jego nauki z kilka ważnych względów.

Kwestie formalne

Niezależnie od tego czy planujesz wyjechać w sprawach zawodowych czy czysto rekreacyjnych, za każdym razem będzie Cię czekać dużo dokumentów i formularzy, które często nie są tłumaczone. Wówczas nie trzeba prosić o pomoc znajomych czy fachowego tłumacza, ponieważ sam możesz zrozumieć ich treść, a także wywnioskować jakie kroki należy podjąć kolejno. W tym przypadku również przydadzą się kompleksowe kursy języka angielskiego dla dorosłych, które pomogą Ci poznać podstawowe regułki i wyrażenia stosowane na lotniskach, w biurach podróży oraz innego rodzaju miejscach związanych z administracją. W rezultacie sam ponosisz odpowiedzialność za własne rozumienie i możesz spokojnie wypełnić wszystkie formularze, a także na bieżąco śledzić ewentualne zmiany.

Rozwiązywanie problemów na miejscu

W zdecydowanej większości krajów na świecie podstawowym i powszechnie stosowanym językiem jest właśnie angielski, który spokojnie można nazwać ogólnodostępnym i wcale nie takim trudnym do nauczenia. Po dotarciu w wyznaczone miejsce musisz zameldować się w hotelu lub apartamencie oraz dograć wszystkie pozostałe sprawy związane z noclegiem, wyżywieniem i dodatkami. Nie zawsze mamy wszystko załatwione z góry, dlatego dobrze jest móc swobodnie zadawać pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Rozmowy z recepcjonistą czy innymi pracownikami hotelowymi oraz rezydentami są kluczowe i często przydają się w razie napotkania jakichkolwiek komplikacji. Najczęściej tego typu rozmówki są ćwiczone i utrwalane w pamięci na kursach, ponieważ okazują się najbardziej przydatne. Również jeśli będziesz chciał złożyć jakąkolwiek skargę albo zmienić coś w swoim pakiecie to język angielski może odegrać znaczącą rolę. Oprócz sytuacji hotelowych, mamy na myśli także okoliczności niespodziewane i kryzysowe, czyli na przykład związane z Twoim zdrowiem czy nagłymi wypadkami. Wówczas o wiele szybciej można spodziewać się pomocy ze strony innych i równie prędko zrozumieją oni konkretne przyczyny tego zajścia.

Poznanie kultury

Im lepiej znasz język obcy, tym pewniej czujesz się w nieswoim kraju, dlatego zachęcamy wszystkich do nauki angielskiego, który pozwoli Ci dogadać się również z tubylcami. Nie chodzi wyłącznie o pobliskie sklepiki, targi czy inne miejsca publiczne, ale także zwykłe nawiązanie kontaktu. Wtenczas powstaje świetna okazja do zrozumienia i poznania innej kultury, tradycji i obyczajów, które przestają być dla nas niejasne. Po powrocie do domu możesz z czystym sumieniem stwierdzić, że dużo wyniosłeś z takiego wyjazdu i zdecydowanie lepiej poznałeś cudze zwyczaje. Raczej każdy może potwierdzić fakt, że wspólna znajomość języka znacznie zbliża i łączy ludzi, gdyż zrozumiała komunikacja to podstawa.

freepik.com