• View Larger Image Starszy-pan-w-czapce

Jak ułatwić starszym osobom naukę języka?

Istnieje kilka skutecznych sposobów, które umożliwiają seniorom szybsze i skuteczniejsze przyswajanie wiedzy. Właśnie w tym celu powstał dzisiejszy artykuł, który poświęciliśmy w całości zapoznaniu Was z powszechnie stosowanymi metodami nauczania osób starszych, które każdy może sprawdzić na własnym przykładzie lub za pośrednictwem innych, o czym w dalszej części.

Stopniowe poznawanie

Najważniejsza jest oczywiście kolejność nauczania, która powinna obejmować wszystkie podstawowe zasady stosowania języka, jak na przykład kluczowe słownictwo i najczęściej stosowane czasy. W języku angielskim nauka jest o tyle prostsza, ponieważ mowa jest bardzo płynna i dźwięczna, dzięki czemu o wiele łatwiej można przyswoić niektóre słowa lub wyrażenia.

W zasadzie najlepiej jest skorzystać z angielskiego dla dorosłych ProfiLingua, gdzie organizowane są specjalne kursy dla osób starszych z uwzględnieniem ich nieznajomości języka. To sprawdzone i skuteczne rozwiązanie, ponieważ prowadzący posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę, aby móc w jasny sposób przekazać ją swoim kursantom, nawet jeśli są oni w podeszłym wieku. Zatem stopniowanie informacji jest bardzo ważne, ponieważ ich natłok mógłby albo zniechęcić uczestników albo przysporzyć im wielu kłopotów z zapamiętywaniem i rozumieniem, przez co efekty byłyby bezowocne.

Częste powtórki

Równie istotne jest regularne powtarzanie, a nawet przypominanie materiału, co umożliwi jego lepsze utrwalenie i zrozumienie. Zatem konieczne jest ćwiczenie w domu – seniorzy powinny korzystać z obecności swoich dzieci lub wnucząt, aby pomogli im w poszerzaniu wiedzy na temat angielskiego. Bardzo dobrym rozwiązaniem są rozmówki przeprowadzane z bliskimi lub zapisanie na kartce papieru najważniejszych słówek, a następnie powieszenie ich w widocznym miejscu, by móc zerkać na nią każdego dnia i poświęcać chociaż 15 minut dzienne na ich przeczytanie.

Osoby starsze potrzebują zazwyczaj więcej czasu, ale to wcale nie oznacza, że nie mają szans nauczenia się języka angielskiego w równie dobrym stopniu jak młodsi kursanci. Wszystko zależy oczywiście od motywacji i zaangażowania, aczkolwiek jeśli rezultaty zaczną być widoczne, seniorzy z jeszcze większą chęcią zaczną kontynuować ich kurs. Powtarzanie nawet zasad gramatycznych pozwoli im na zrozumienie ich zastosowania, dzięki czemu w późniejszym czasie zaczną prędzej kojarzyć pewne fakty i tworzyć poprawne zdania po angielsku.

Ciekawe przekazywanie wiedzy

Interesująca forma zajęć to również klucz do sukcesu, gdzie seniorzy powinni czuć się doceniani, a atmosfera powinna być zbliżona do rodzinnej, gdzie nadal muszą zostać zachowane pewne reguły mobilizacji. Chcąc osiągnąć to wszystko, należy przede wszystkim zadbać o prowadzenie zajęć we wszystkich możliwych wariantach, aby kursanci mieli okazję jednocześnie mówić po angielsku, słuchać i oglądać ciekawe materiały edukacyjne, a także pisać i czytać różnego rodzaju artykuły.

Każda umiejętność powinna być doskonalona i ćwiczona w równym stopniu, aby nie zaniedbać żadnej z nich. Wówczas uczestnicy są zainteresowani i ciekawi kolejnych metod nauczania, a efekty ich pracy są już jedynie formalnością i oczywiście czystą przyjemnością.

freepik.com