• View Larger Image Wielki mur chiński

Sprawdź dlaczego warto uczyć się języka chińskiego

Jeżeli chcesz rozpocząć naukę języka chińskiego, koniecznie przeczytaj ten wpis!

Język chiński jest właściwie grupą języków z rodziny sino-tybetańskich, których wyróżnia się kilkanaście. Najbardziej popularnym jest mandaryński. To oficjalny język Chińskiej Republiki Ludowej putonghua (czyli mowa powszechna) i urzędowym guoyu, (czyli język państwowy) w Tajwanie i Singapurze. Coraz bardziej popularne są kursy języka chińskiego, również w Polsce. Chiński jest językiem ojczystym dla 1,3 mld osób!

Ciekawostki dotyczące języka chińskiego

Chińskie znaki zapisuje się w kierunku od lewej do prawej, od góry do dołu, a każdy z nich odpowiada jednej sylabie i ma określoną wymowę. W języku chińskim nie znajdziesz spacji. Intonacja wypowiadanych słów wpływa na sens całego przekazu. Bazę chińskiego systemu piśmiennictwa stanowi około 5 tysięcy znaków.

Ciekawostki dotyczące Chin

Chiny to nie tylko powszechnie znany Wielki Mur, ale również mierzący 71 metrów posąg Buddy z Leshan, a także najwyżej położona na świecie linia kolejowa pomiędzy miastem Xining i Lhasa. To także wiszący nad przepaścią szklany chodnik w górach Tianmen.

Po terytorium Chin można poruszać się z prędkością prawie 300 km/h najszybszym pociągiem Siemens Velaro. Turyści licznie odwiedzą także Singapur, który jest również nazywany Azją w miniaturze, a w nim dzielnicę czerwonych latarni, czyli Geilang, oraz słynną Marina Bay z trzema wieżowcami połączonymi ze sobą dachem. rynku.

Czy warto uczyć się chińskiego?

W Polsce ludzie zazwyczaj uczą się takich języków jak angielski, niemiecki, francuski czy hiszpański. Jednak nauka chińskiego staje się również coraz bardziej modna. Państwo Środka jest stale rosnącą potęgą gospodarzą, a także coraz częściej staje się partnerem biznesowym wielu polskich firm. W wielu branżach należących między innymi do HR, administracji czy handlu pracodawcy szukają kandydatów znających język chiński. Dlatego tez osoby, które nabędą umiejętność swobodnego posługiwania się tym językiem gwarantują sobie silną pozycję na rynku pracy, a także mogą liczyć na wysokie zarobki. Język chiński online to najlepsza inwestycja w siebie!

Ile czasu trwa nauka chińskiego?

Ilość czasu jaką musisz przeznaczyć na naukę chińskiego zależy od tego jaki poziom posługiwania się tym językiem chcesz uzyskać. Nie da się ukryć, że chiński jest zaliczany do najtrudniejszych do nauki języków świata. Pismo jest systemem otwartym, dlatego też ciągle powstają nowe słowa. Rodowici Chińczycy uczą się 3 tysięcy znaków w ciągu 8 lat szkoły. Jednak 2-3 tysiące znaków wystarcza, aby móc czytać codzienną prasę, a także proste książki.

Jak widzisz znajomość języka chińskiego może przynieść Ci wiele satysfakcji oraz mnóstwo korzyści. Chiny to bardzo ciekawy kulturowo kraj, który kryje w sobie również wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć.

freepik.com