• View Larger Image

Rodzaje kursów językowych dla dorosłych

Bogata i stale urozmaicana oferta szkół językowych jest kierowana do wszystkich chętnych, którzy chcą poszerzyć kompetencje językowe. Nie ma tu znaczenia wiek, czy poziom znajomości języka. Jeśli nie możesz znaleźć dla siebie właściwego rodzaju kursu, warto zapoznać się z poniższym artykułem. Staramy się w nim maksymalnie scharakteryzować ofertę szkół językowych i wyjaśnić, czego możesz się spodziewać po danym kursie.

Kursy językowe dla dorosłych

Jeżeli krążysz po Internecie wyszukując frazę „angielski dla dorosłych” i wciąż nie możesz znaleźć dla siebie odpowiedniej formy nauki – warto w pierwszej kolejności poznać wszystko to, co na dzień dzisiejszy oferuje większość szkół językowych. Kursy językowe dla dorosłych są kierowane do osób powyżej 16-18 roku życia (w zależności od danej placówki) i mają różną intensywność lekcji w ciągu tygodnia. Zajęcia grupowe są prowadzone w grupach liczących sobie maksymalnie 12-15 uczestników. Są to kursy nastawione na rozwój wszystkich zdolności językowych:

 • gramatyki,
 • słownictwa,
 • pisowni,
 • czytania.

Kursy ogólne odbywają się przez cały rok kalendarzowy i dzielą się przeważnie na trzy grupy zaawansowania językowego: początkującą, średniozaawansowaną oraz zaawansowaną. Nacisk na naukę poszczególnych aspektów języka jest zależny od poziomu zaawansowania uczestnika. W związku z tym, przeważnie nauka osoby początkującej koncentruje się na poznawaniu słownictwa i podstaw gramatyki, czy rozumienia języka mówionego. Wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania, nacisk przesuwa się na poprawność wymowy, konstrukcji gramatycznych czy konwersację.

Kurs biznesowy

Kursy specjalistyczne, inaczej nazywane biznesowymi, dają możliwość rozwoju umiejętności języka ogólnego, z naciskiem na terminologię z określonej branży. Niepodważalną zaletą takiego kursu jest fakt, że program nauczania jest tworzony nie tylko przez nauczycieli językowych, ale również przez specjalistów z danej dziedziny.

Zajęcia tego typu są dostępne w formie zajęć grupowych (w klasie zwykle mniej licznej, niż na kursach ogólnych) lub jako lekcje indywidualne – sam na sam z lektorem lub native speakerem.

Kursy specjalistyczne są oferowane zarówno w trybie przyspieszonym, jak i w długich blokach czasowych na przestrzeni całego roku.

Kursy egzaminacyjne

Ideą kursów egzaminacyjnych jest przygotowanie do egzaminów międzynarodowych, które są uznawane i cenione na całym świecie. Zdany egzamin językowy to poświadczenie znajomości języka na danym poziomie. Jeżeli dana osoba chce aplikować na wyższe uczelnie lub zagraniczne college, musi przedstawić certyfikat egzaminacyjny. Podobnie w przypadku ubiegania się o pracę w zagranicznych firmach, na bardziej wymagające stanowiska czy szukając pracy w charakterze lektora językowego lub tłumacza.

Najpopularniejsze egzaminy z języka angielskiego to egzaminy typu Cambridge dla różnych poziomów zaawansowania:

 • PET (Preliminary English Test),
 • FCE (First Certificate in English),
 • CAE (Cambridge Certificate in Advanced English),
 • CPE (Cambridge Certificate of Proficiency in English).

Kursy egzaminacyjne realizowane są przez większość szkół językowych w różnych krajach. Z reguły są to kursy długoterminowe.

Celem kursu egzaminacyjnego jest przygotowanie kursanta do egzaminu pod kątem ogólnej znajomości języka z uwzględnieniem gramatyki, pisowni i słownictwa na danym poziomie językowym. Oprócz tego ważne jest również praktyczne przygotowanie ucznia do zadań egzaminacyjnych.

Poszczególne egzaminy odbywają się kila razy w ciągu roku, w ściśle określonych terminach. Warto mieć na uwadze, że opłata za kurs egzaminacyjny z reguły nie obejmuje kosztu samego egzaminu. Na egzamin trzeba zapisać się oddzielnie i również samodzielnie zapłacić wpisowe. Uczeń może także zakończyć kurs egzaminacyjny nie podchodząc do zdawania certyfikatu.

Kurs indywidualny

Kursy indywidualne są oferowane przez większość szkół językowych. Ta innowacyjna metoda skradła sobie serca osób, które:

 • mają zbyt napięty grafik, nie są w stanie dostosować się do terminów zajęć w trybie standardowym,
 • preferują sobie całą uwagę prowadzącego,
 • są nieśmiałe, więc wolą uczyć się w pojedynkę, gdyż podczas zajęć grupowych nie mogą się przełamać, aby czynnie uczestniczyć,
 • oprócz kursów standardowych potrzebują uzupełnienia wiedzy w formie prywatnych konsultacji.

Wybierz swoją szkołę językową i przekonaj się, że nauka języków obcych ProfiLingua jest naprawdę opłacalna.

 

freepik.com