• View Larger Image

Popełniane błędy w nauce angielskiego. Jak ich unikać?

Jeśli uczysz się języka angielskiego, ale nie widzisz efektów to znak, że coś jest nie tak. Możliwe, że obierasz złe metody nauki lub nie uczysz się regularnie. Warto zapoznać się z częstymi błędami, które popełnia wiele osób.

Nauka dużej ilości tematów jednocześnie

Niezależnie od umiejętności oraz poziomu zaawansowania nie powinniśmy uczyć się wszystkiego naraz. Nie przynosi to żadnych korzyści, a efekty raczej też nie będą dla nas korzystne. W dodatku szybko zniechęcamy się do dalszej nauki i nie mamy chęci do jej kontynuowania. Jak temu zaradzić? Możemy rozdzielić sobie materiały na konkretne dni. Pozwoli to rozplanować tematy do nauki, na których w danym dniu chcesz się skupić. Mniejsza ich ilość – to efektywniejsze zapamiętywanie oraz dokładniej przerobiony temat. Jeśli słownictwo lub gramatyka pozostawiają wiele do życzenia, skup się na nich i skoncentruj. Pamiętaj, że nie możesz uczyć się tylko jednej partii tematycznej, np. tylko gramatyki.

Brak powtórek

Zdecydowanie systematyczna powtórka będzie istotnym elementem w codziennej nauce języka angielskiego. Gdy już rozplanowaliśmy materiał na dane dni, warto również przeznaczyć kilkanaście minut na powtórkę tematów z poprzednich dni. Nie musi być to codziennie, wystarczy tylko choćby raz w tygodniu. To również efektywne przeszkolenie się z danego materiału, który niedawno przerabialiśmy. Poprzez powtórki motywujemy się także do dalszej pracy. Więcej zapamiętanych zagadnień pozwala nam przejść do coraz to nowszych rzeczy.

Złe metody nauki

Mamy wiele nawyków, które skutecznie blokują naszą naukę. Kilka z nich to:

  • Uczenie się tylko jednej wybranej części tematycznej, np. gramatyki. Skupienie się tylko na wybranej rzeczy w efekcie spowoduje niepoprawne posługiwanie się językiem.
  • Odkładasz naukę „na później”. Najpierw uczysz się intensywnie w dużych ilościach, a następnie zostawiasz to i często nie wracasz do omawianych tematów.
  • Brak językowego celu powoduje brak motywacji.
  • Korzystanie z dużej ilości materiałów do nauki – wystarczy, że skorzystasz z maksymalnie dwóch rodzajów pomocy naukowej. Nie zawsze także muszą to być podręczniki.
  • Brak systematyczności.

Jaka zatem metoda nauki jest najlepsza? Samodzielne uczenie się w domu jest wymagające, ale nie jest niemożliwe. Wystarczy jedynie dużo samozaparcia oraz motywacji. Dużo osób wybiera kurs języka angielskiego ProfiLingua, ze względu na zajęcia w określone dni w grupach. Mamy do dyspozycji lektora, który pomaga nam w nauce i zrozumieniu omawianych tematów. Z pewnością zaletą takich kursów językowych jest nieograniczony limit wiekowy oraz szybkie i skuteczne rezultaty z nauki.

freepik.com