• View Larger Image Dziewczynka-z-pokolorowana-twarza

Od kiedy zacząć uczyć dziecko angielskiego?

Pytanie to przewija się w większości poradników dla rodziców, którzy zaczynają poszukiwać swoim pociechom różnych sposobów na spędzanie wolnego czasu, co powinno później przekształcić się w pasję i ulubione hobby. Jednak nie zawsze tak jest, dlatego poniżej radzimy, czego najlepiej unikać oraz jak zachować pewien dystans do ambicji swoich dzieci.

Nauka niemowlaka

Można spotkać się z wieloma opiniami na temat przyswajanej wiedzy przez malutkie dzieci, które niedługo po urodzeniu rzekomo zapamiętują pewne informacje. Jednak po przestudiowaniu większości artykułów o charakterze naukowym gdzie wypowiadają się przeważnie eksperci, można stwierdzić jednoznacznie, że niemowlaki nie są w stanie zapamiętać wielu informacji naraz, ponieważ ich pamięć jest krótkotrwała. Oczywiście nie można zaprzeczyć, że ich osłuchiwanie się zarówno z językiem ojczystym, jak i obcym może mieć poniekąd wpływ na ich późniejszy akcent, gdyż wymowa nie będzie dla nich całkiem nowa.

Jednak większość rodziców rozmawia w domu po polsku, dlatego małe dziecko prędzej nauczy się mówić i rozumieć w języku narodowym. Na pewno nie zaszkodzi, a jeśli bardzo Wam na tym zależy, można śmiało puszczać maluszkowi bajki albo piosenki po angielsku, co w przyszłości powinno kojarzyć w sposób pozytywny.

Pierwsze oznaki gotowości

Zatem chcąc odpowiedzieć na pytanie od kiedy zacząć uczyć swoje dziecko innego języka, możemy śmiało potwierdzić, że w wieku około 3 lat dziecko zaczyna powoli kojarzyć pewne fakty i próbuje naśladować wymowę rodzica. Jednak chcielibyśmy zaznaczyć, że do każdego dziecka trzeba jednak podchodzić indywidualnie, ponieważ nie zawsze wykazują oni chęć do nauki. Właśnie dlatego od samego początku należy zmotywować je poprzez naukę w formie zabawy, a także chwalenie za drobne osiągnięcia, co na pewno dobrze wpłynie na jego postępy, a także pewność siebie.

Należy pamiętać, że nie wszystkie 3 lub 4-latki potrafią uczyć się w sposób symultaniczny, czyli dwujęzyczny. Te predyspozycje na pewno sprzyjają w rodzinach, gdzie jedno z rodziców jest obcokrajowcem i posługuje się również na co dzień drugim językiem. Jednak dużo zależy tutaj od chęci dziecka, które z początku może nie wykazywać zainteresowania zajęciami lingwistycznymi, ale w późniejszym wieku mogą zyskiwać coraz lepsze wyniki w tej dziedzinie. Natomiast drugi sposób utrwalania wiedzy polega na następczym przyswajaniu, które może mieć miejsce dopiero po dokładnym poznaniu języka ojczystego.

Wiek szkolny

Właśnie drugi rodzaj uczenia się angielskiego – sekwencyjny doskonale sprawdza się już u dzieci starszych. Już w szkole podstawowej dzieci zaczynają swoje pierwsze zajęcia w języku obcym, a w niektórych placówkach nawet w dwóch różnych. Wówczas można sprawdzić czy nasze dziecko wykazuje większe zainteresowania ćwiczeniami językowymi czy też innymi. Z drugiej strony mogą pojawić się różne problemy z przyswajaniem wiedzy, a zwłaszcza w okresie nastoletnim, gdy poziom nauczania wzrasta, dlatego polecamy zapisanie syna bądź córki do szkoły językowej, gdzie dodatkowo może ono uzupełnić swoje braki, a być może zyska ono większą sympatię do angielskiego.

freepik.com