• View Larger Image

Nauka angielskiego na własną rękę – wady i zalety

Do tej pory nie wszyscy mieli czas na poszerzenie kompetencji językowych, ponieważ nadmiar obowiązków uniemożliwiał uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach w szkole językowej. Kwarantanna to czas, który można wykorzystać w sposób kreatywny i rozwojowy, dlatego niektórzy zdecydowali się na samodzielną naukę angielskiego w domu. Czy to dobry pomysł?

Zalety samodzielnej nauki angielskiego

  • Swobodne planowanie czasu nauki

To wielki plus nauki języka na własną rękę. Ucząc się samemu, można przeznaczać na to dokładnie tyle czasu ile się chce. To możliwość uczenia się w porach, które nie sprzyjają zorganizowanym zajęciom – bardzo wcześnie rano i analogicznie, bardzo późno w nocy.

Podczas kursów w obecności lektora i innych kursantów, nie każdemu interesującemu lub trudniejszemu zagadnieniu poświęca się tyle czasu, ile potrzebuje kursant. Nauka języka angielskiego w domu sprzyja przeznaczeniu każdemu problemowi odpowiedniej uwagi, wedle potrzeb.

  • Odpowiedni dobór materiałów dydaktycznych

Samodzielna nauka umożliwia dobór materiałów i tematyki zajęć zgodnie z własnymi upodobaniami. Przyjemniej uczy się rzeczy, które nas interesują i sprawiają nam przyjemność. Nie każdemu spodobają się materiały prezentowane podczas kursów. Oglądanie filmów związanych z własnym hobby lub czytanie o rzeczach, które nas interesują może inspirować i przyśpieszyć naukę. Ucząc się na własną rękę, można wybrać taki program do nauki angielskiego, jaki się tylko chce. Bo przecież ostatecznie każdy zna siebie najlepiej.

  • Niższe koszty związane z nauką

Kolejną bardzo dużą zaletą nauki w domu jest oszczędność pieniędzy. Zorganizowane kursy w szkołach językowych kosztują niekiedy bardzo dużo, nie każdego na to stać. Internet jest przepełniony materiałami potrzebnymi do nauki, praktycznie za darmo. Aplikacje, materiały video na YouTubie czy skany gotowych podręczników – jest tego naprawdę cała masa. Można je zdobyć praktycznie za darmo lub za bardzo niewielki koszt.

Wady samodzielnej nauki angielskiego

  • Wolniejsze i mniej widoczne postępy

Szybka nauka angielskiego jest możliwa przy pomocy lektora, który na bieżąco monitoruje Twoje postępy w nauce. Samodzielne przyswajanie wiedzy wiąże się dłuższym zatrzymywaniem się przy zagadnieniach, które sprawiają większy problem. Istnieje również ryzyko zagubienia w gąszczu informacji. Jeżeli chcesz w szybkim czasie dostrzec pierwsze efekty, zdecydowanie lepiej zdecydować się na kurs w szkole językowej lub chociażby kursy angielskiego przez internet– kliknij.

  • Brak możliwości pokonania bariery językowej

Możliwości rywalizacji z innymi kursantami i skonfrontowania własnych umiejętności przekłada się na (bardzo ważne) pokonanie bariery językowej. Samodzielnie może być niezwykle trudno przeskoczyć tę przeszkodę. Walka ze stresem w sytuacjach społecznych jest bardzo przydatna i pozwala przekraczać własną strefę komfortu. Przekłada się to na szybsze zdobycie umiejętności swobodnej rozmowy z obcokrajowcem.

freepik.com