• View Larger Image

Jak uczyć się do matury z języka angielskiego?

Angielski to najczęściej wybierany język obcy na maturze. Tak samo, jak pozostałe obowiązkowe oraz dodatkowe przedmioty będzie istotny w rekrutacji na niektóre wyższe uczelnie. Jak skutecznie rozpocząć powtórkę angielskiego i jak organizować czas na naukę?

Rozplanowanie obowiązków

Na samym początku należy odpowiednio zorganizować czas na wszelką powtórkę oraz nowe zagadnienia, których musimy się jeszcze nauczyć. Pozwoli nam to podzielić partię materiałów na dane dni i tygodnie. Zdecydowanie łatwiej nauczymy się konkretnych tematów. Nie będziemy także zmuszeni uczyć się dużej części zagadnień na raz. Jak zadbać o organizację czasu? Przede wszystkim poprzez codzienne, systematyczne powtórki. Nie musimy od razu poświęcać godzinę czy więcej na naukę angielskiego. Niekiedy 15-30 minut w zupełności wystarczą na powtórkę słownictwa, czy gramatyki. Gdy zamierzamy przyswoić dany temat po raz pierwszy, to normalne, że poświęcimy mu nieco więcej czasu. W dodatku warto rozplanować sobie, co w dany dzień chcemy opanować oraz w jakiej ilości. Na pewno warto przyswoić sobie słownictwo. Jednak najpierw podzielić je na konkretne bloki tematyczne. Pomóc w tym mogą fiszki, aplikacje na telefon ze zwrotami czy mapy myśli. Pamiętaj, aby opanować słownictwo, które przyda Ci się nie tylko na egzamin pisemny i ustny. Gramatyka także będzie istotna. Wszystkie czasy przeszłe, teraźniejsze i przyszłe. W dodatku to także wszelkie konstrukcje gramatyczne. Warto powtórzyć formy wypracowań – listy nieformalne, formalne, e-mail, raporty, artykuły, czy rozprawki.

Metody nauki angielskiego

Warto jednak postawić na różne formy nauki angielskiego. Będzie wówczas stanowić skuteczną powtórkę przed maturą. Słownictwo najlepiej powtarzać w określonej ilości codziennie, poprzez wspomniane już fiszki, czy aplikacje na telefon. W przypadku gramatyki warto rozwiązywać ćwiczenia, które pozwolą nam opanować dany czas w języku angielskim. Należy także czytać dużo artykułów oraz tekstów. Możemy z nich wypisywać słówka oraz tłumaczyć na język polski, aby zrozumieć sens. To zadanie pomoże nam przygotować się do ćwiczeń tekstowych na maturze. Z kolei słuchanie opanować warto w przyjemny sposób, np. poprzez filmy, seriale, czy filmiki. Innym sposobem nauki jest kurs języka angielskiego. Zajęcia odbywają się w szkołach językowych w określone dni i godziny w tygodnie. Oferują nam szereg rozwiązań oraz wiele partii tematycznych, które skierowane są pod zagadnienia maturalne.

freepik.com