• View Larger Image Tablica-z-angielskimi-napisami-angielski-na-dzis

Jak szybko opanować język angielski – 6 sprawdzonych sposobów

Angielski jest w teraźniejszych czasach jedną z podstawowych umiejętności, wymaganych na rynku pracy. W dodatku przydaje się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym podczas zagranicznych wyjazdów. Jest całkiem prosty w nauce, jednak poprzez bogate słownictwo i nieco odmienną gramatykę może wydawać się, że szybkie opanowanie go jest bardzo trudne. Nic bardziej mylnego! Wystarczy kierować się poniższymi wskazówkami, dzięki czemu szybka nauka angielskiego staje się możliwa.

Czytaj każdy angielski tekst, który masz pod ręką

Mowa tutaj o: klasykach literatury w oryginale, gazetach, stronach internetowych, artykułach, e-mailach, postach na Facebooku, opakowaniu po płatkach śniadaniowych, tekstach piosenek… Czytaj wszystko, co tylko wpadnie Ci w ręce! Dlaczego? Z pewnością napotkasz niezrozumiałe i nowe słownictwo, jak również całkiem sporo słówek, które już znasz.

Dzięki czytaniu, nie tylko utrwalisz sobie te pojęcia, które już znasz, lecz również poznasz nowe konteksty użycia ich w rozmaitych zdaniach. To przełoży się na szybsze postępy w nauce. Jednak oprócz tego…

Pamiętaj o notowaniu nowego słownictwa

Stykając się pierwszy raz z nowym interesującym słowem, wydaje się nam, że nigdy nie wyleci z głowy. Jednak w większości przypadków, właśnie tak się dzieje. Aby temu zaradzić, warto wyrobić sobie nawyk notowania słówek w zeszycie lub używania aplikacji Evernote. Gdy tylko usłyszysz lub przeczytasz jakiś nowy zwrot, koniecznie zanotuj go wraz z kontekstem, w którym go napisano. Przy ponownym zetknięciu ze słówkiem nie będziesz musiał zachodzić w głowę, co mogło znaczyć.

Rozmawiaj po angielsku z innymi

Język służy przede wszystkim do komunikowania się. Jednym z ostatnich cywilizacyjnych kroków było opanowanie sztuki komunikacji bez otwierania ust. Mowa tu o wszelkich komunikatorach internetowych. Szukaj ludzi, z którymi możesz rozmawiać po angielsku w Internecie! Być może oni też uczą się języka i będziecie w stanie wzajemnie sobie pomóc. Jeżeli nie znajdziesz nikogo takiego, poproś mamę, przyjaciela czy partnera, aby poświęcił Ci chociaż godzinę w ciągu dnia na angielskie rozmówki i przepytał Cię z poszczególnych zwrotów.

Oglądaj filmiki na YouTubie i słuchaj podcastów po angielsku

Lubisz humor, politykę, modę czy gotowanie? Poszukaj anglojęzycznych YouTuberów, wyłącz napisy i staraj się zrozumieć, co mają Ci do przekazania. Oglądaj filmiki lub skorzystaj z podcastów w swoim czasie wolnym. Początkowo możesz mieć drobne trudności ze zrozumieniem niektórych akcentów, jednak ta umiejętność także przyjdzie z czasem. Oprócz tego przyswoisz mnóstwo nowego słownictwa i posłuchasz „żywego” języka w oryginale.

Nie poddawaj się i ciesz się małymi sukcesami

Jeżeli odczuwasz, że postępy nie przychodzą tak szybko, jakbyś tego oczekiwał (a zdarza się to każdemu), nie poddawaj się! Usuń zdanie „nigdy mi się nie uda” ze swojego słownika i staraj się skupić na tym, co Ci wychodzi.

W gruncie rzeczy proces nauki języka wcale nie jest taką widoczną i spektakularną sprawą. Efekty przychodzą w swoim czasie i niekiedy bardzo subtelnie. Najważniejsze to skupiać się na swoich małych sukcesach.

Postaw na nauczanie języka w formie online!

Jeżeli masz problem z samodyscypliną i ciężko Ci samodzielnie zmotywować się do nauki w domu, warto poprosić o pomoc specjalistę. Kursy języka angielskiego w formie video rozmowy z lektorem lub native speakerem nie są drogie, a z pewnością niosą ze sobą wiele korzyści. Masz większą szansę na przełamanie bariery językowej, doświadczona osoba będzie na bieżąco monitorowała Twoje postępy, a w dodatku bardziej zmotywujesz się do nauki wiedząc, że po drugiej stronie monitora czeka na Ciebie ktoś jeszcze.

Interesuje Cię nauka angielskiego online – zapisz się!

freepik.com