• View Larger Image Napis w zeszycie: Do you speak English?

Jak samodzielnie rozpocząć naukę angielskiego?

Jeśli chcesz zacząć naukę angielskiego od zera to bardzo dobry pomysł. Pamiętaj, języka można się nauczyć w każdym wieku i nigdy nie jest za późno.

Systematyczność i plan nauki

Systematyczność w nauce języka jest bardzo ważna. Szczególnie jeśli jesteś na początku tej przygody. Musisz wyrobić w sobie nawyk codziennego kontaktu z angielskim. Tylko w taki sposób Twoje efekty będą zadowalające, a postęp będzie wzrastał z dnia na dzień. Jeśli nie masz czasu danego dnia, wystarczy nawet 10 minut. Najlepiej ułożyć również plan nauki. Ustal czego chcesz się nauczyć w ciągu miesiąca, tygodnia i poszczególnych dni. Niech będą to realne cele, w przeciwnym razie łatwo możesz się demotywować. Jeśli jednak z czymś się nie wyrobisz, nie martw się! Skup się raczej na tym czego się nauczyłeś, a nie na tym na co zabrakło Ci czasu.

Nie bój się mówić po angielsku!

W nauce języka przede wszystkim chodzi o to, aby swobodnie się nim posługiwać i komunikować się z innymi. Nie jest najważniejsze zdawanie testów i egzaminów, mimo że szkoła często przyzwyczaiła nas do czegoś innego. Ludzie czasami boją się mówić w obcym języku, ponieważ wstydzą się, że mają braki lub ich poziom znajomości gramatyki nie jest według nich wystarczający. Nie popełniaj tego błędu! Mów po angielsku! Zacznij od najprostszych zwrotów, z czasem Twoje słownictwo stanie się coraz bogatsze! Poproś członka Twojej rodziny, koleżankę albo kolegę, aby od czasu do czasu porozmawiał z Tobą w tym języku. Oczywiście, poziom słownictwa i gramatyki dostosujcie do Twojego poziomu. Przyniesie Ci to satysfakcje, a z czasem taka rozmowa stanie się jedynie przyjemnością.

Postaw na naukę języka skrojoną na miarę!

Zastanów się co będzie Ci najbardziej odpowiadało. Jeśli czas Cię nie ogranicza, możesz wybrać naukę w grupach w szkole językowej. Musisz jednak zaplanować sobie blok czasu na lekcję oraz dojazd na zajęcia. Może wolisz zajęcia na osobności z nauczycielem lub native speakerem? Musisz się jednak liczyć z wyższymi kosztami takiej nauki, ponieważ nauczyciel poświęca tylko Tobie uwagę i takie lekcje kosztują więcej. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również kursy językowe przez Internet. Nauka angielskiego dla początkujących online to świetne rozwiązanie. Możesz przystąpić do zagadnień kiedy chcesz i powtarzać materiał niezliczona ilość razy o każdej porze. To oszczędność czasu oraz pieniędzy poświęconych na wydatki związane z dojazdem do szkoły językowej.

Warto uczyć się języków na każdym etapie życia. Nigdy nie jest za późno na naukę!

freepik.com