• View Larger Image

Jak przełamać barierę językową?

Bez względu na to od jakiego czasu uczysz się języka obcego, nadchodzi taka chwila, kiedy chciałbyś zacząć używać go w mowie codziennej w sposób płynny, ale… napotykasz barierę językową. Niestety nie każdy od razu zyskuje łatwość posługiwania się językiem obcym. Jak przełamać barierę językową? Co zrobić, aby nie wstydzić się mówić  języku obcym?

Nie zwracaj uwagi na błędy

Bez względu na to ile ich popełniasz – nie zniechęcaj się. Nie ma ludzi, którzy od razu zaczynają mówić bezbłędnie w obcym języku. Niestety, ale praktyka czyni mistrza i niezbędne jest używanie języka obcego, aby nabyć wprawę i umiejętności. Nie warto jednak się zniechęcać, ponieważ wystarczy krótka praktyka w obcym kraju i udaje nam się mówić płynnie.

Miej stały kontakt z językiem

W przełamaniu bariery językowej pomoże również osłuchiwanie się z językiem. Powinniśmy oglądać jak najwięcej seriali i filmów z napisami oraz słuchać muzyki. Pomocne może okazać się również oglądanie zagranicznych kanałów na YouTube bądź kursów języka angielskiego przez internet.

Poznaj kogoś zza granicy

Jeżeli nie podróżujesz dużo, warto wykorzystać social media oraz internet do nawiązywania znajomości z kimś, kto na co dzień posługuje się tym językiem. Nawet poprzez wymienianie wiadomości lub rozmowy na kanałach do wideorozmów mogą pomóc nam przełamać barierę językową.

Podróżuj

Kiedy wyjeżdżasz za granicę, siłą rzeczy musisz posługiwać się językiem obcym. Nic nie działa tak dobrze jak praktyka i używanie go w codziennych sytuacjach. Nie powinieneś bać się popełniania błędów lub tego, że lokalni mieszkańcy Cię nie zrozumieją. Jednocześnie zyskasz możliwość osłuchania się z tym jak język brzmi naprawdę i w jaki sposób używany jest przez mieszkańców.

Odświeżaj wiedzę

Nie ma nic gorszego, niż zaprzestanie nauki języka i brak ćwiczeń. Utrwalanie jest jednym z ważniejszych elementów nauki, które pozwala nabyć nawyków językowych. W przypadku kiedy wiesz, że np. Twoja edukacja już się skończyła, być może warto skorzystać z kursów oferowanych przez szkołę języków obcych ProfiLingua, aby w korzystny sposób nie stracić ciągłości w nauce.

Jak przełamać barierę językową – podsumowanie

Najważniejsza w przełamywaniu bariery językowej jest wewnętrzna chęć nauki i używania danego języka. Nauka języka jest długotrwałym procesem, który trwa wiele lat, aby opanować go do perfekcji. Najważniejsza jest praktyka i zapał.

Źródło zdjęć: freepik.com

freepik.com