• View Larger Image Nauka-z-laptopem

Domowe korepetycje czy szkoła językowa?

Oto dość spory dylemat, a zwłaszcza jeśli chodzi o naukę angielskiego w przypadku nastolatków, gdzie ich chęć do nauki bywa różna, a efekty niestety widoczne są w ocenach szkolnych. Właśnie dlatego rodzice często zastanawiają się nad właściwym rozwiązaniem, które jednocześnie przyniesie zamierzone rezultaty, a także dopasuje się do codziennego trybu życia dziecka. Poniżej przedstawiamy zalety i wady zarówno nauki domowej, jak i uczestnictwa w szkole językowej.

Indywidualny tok nauczania

Od razu zaznaczamy, że w tym przypadku chodzi nam wyłącznie o naukę w domu, gdzie nauczycielem staje się osobny lektor języka angielskiego. Z pewnością jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla dziecka, jak i rodziców, ponieważ zaoszczędzony zostaje czas na dojazdy, co ma szczególne znaczenie dla osób, które po zajęciach w szkole uczestniczą jeszcze w różnego rodzaju aktywnościach dodatkowych. Co więcej, nauka w domu zapewnia przyjemna atmosferę, gdzie nastolatek czuje się swobodnie i pewnie, a korepetytor może spokojnie przeprowadzać zajęcia.

Jednocześnie tego typu metoda pozwala na dość dużą elastyczność pod względem czasu trwania lekcji, a także częstotliwości ich odbywania. Zazwyczaj wszystkie szczegóły są umawiany indywidualnie, dzięki czemu rodzice wraz z dzieckiem mogą sami zdecydować, kiedy nauka staje się wystarczająca i mogą wówczas zrezygnować bez żadnych konsekwencji lub zwyczajnie zmienić osoba nauczającą, kiedy coś staje się dla Was zniechęcające.

Jednak istnieją także pewne niekorzystne strony domowych korepetycji, jak na przykład zbyt luźna atmosfera, kiedy dziecko czuje się niezależne, a prowadzący nie wyciąga żadnych konsekwencji, ponieważ system odbywania korepetycji często rządzi się swoimi prawami. Kolejnym problemem jest w ogóle znalezienie odpowiedniej osoby, która jednocześnie będzie posiadała kwalifikacje potwierdzające jej umiejętności i wiedzę, a także będzie posiadała właściwe podejście pedagogiczne. Wówczas trzeba liczyć albo na szczęście albo lepiej jest sugerować się wyborem bliskich znajomych. Co więcej, domowe korepetycje wiąże się często z większymi kosztami, gdzie jedna godzina zajęć może wynosić nawet ponad 100zł, dlatego takie rozwiązanie również nie jest dostępne dla wszystkich. Prędzej polecamy je uczniom, którzy potrzebują jedynie uzupełnić drobne braki lub powtórzyć w krótkim czasie cały materiał, na przykład na potrzeby maturalne.

Szkoła językowa

Natomiast w specjalnej placówce możemy liczyć przede wszystkim na profesjonalizm. Chodzi tutaj głównie o osoby kompetentne i posiadające umiejętności pedagogiczne, by w sposób skuteczny i przyjemny przekazywać wiedzę swoim uczniom. Odpowiednio dobrany poziom grupy pozwoli dziecku zmotywować się do pracy, gdyż za każdym razem będzie ono rozliczane ze swojej pracy w domu oraz będzie to polegało na sprawdzeniu jego wiedzy do tej pory. Konsekwentność na pewno jest dużym plusem szkół językowych, gdzie także nauczyciele posiadają o wiele więcej możliwości. Na kursach angielskiego dla młodzieży stosowane są różnego rodzaju pomoce naukowe, a w szczególności w formie interaktywnej, co zdecydowanie jest lepsze i łatwiejsze do utrwalenia informacji dla młodzieży.

Z drugiej strony jednak trzeba pamiętać o pewnych zobowiązaniach, gdzie przystąpienie do określonej szkoły językowej wiąże się z koniecznością uczęszczania do końca trwania umowy, bo w przeciwnym razie często istnieje obowiązek zapłaty za wcześniejsze zakończenie kursu. Właśnie dlatego trzeba dobrze zapoznać się z regulaminem, by świadomie dołączyć do danej szkoły. Inną sprawą jest poświęcenie uwagi dziecku, które w przypadku całkowitego braku zrozumienia podstawowych reguł angielskiego wymaga większej ilości czasu spędzonej z nauczycielem, co w grupie może być dość utrudnione. Na szczęście obecnie w wielu placówkach powstaje także możliwość wzięcia dodatkowych godzin indywidualnego nauczania, co może ostatecznie pomóc Twojemu dziecku.

Ostatecznie decyzję musicie podjąć sami, ale najważniejsze, aby syn lub córka również miało prawo wyboru, ponieważ to właśnie oni będą mieli za zadanie ulepszyć swoje umiejętności lingwistyczne. Zatem dobrze jest dojść do kompromisu, by obie strony były zadowolona, a przede wszystkim by efekty stały się widoczne po krótkim czasie.

freepik.com