• View Larger Image Napis-na-tablicy-szkolnej

Czym jest coaching językowy?

Pewnie pierwszy raz zetknąłeś się z takim pojęciem i zastanawiasz się czym dokładnie różni się to od zwykłego kursu angielskiego. Wszystkie dowiesz się z poniższego artykułu, gdzie przedstawimy różnice, a tym samym wskażemy cztery najważniejsze filary coachingu językowego.

Czym jest coaching językowy?

Mówiąc w skrócie, to jedna z nowszych metod nauczania angielskiego, która staje się coraz bardziej popularna. Najczęściej stosowana jest przez osoby prywatne, aczkolwiek można obecnie spotkać się również coachami w większych firmach. Efekt podobny można uzyskać biorąc udział również w kursach ProfiLingua – angielski dla firm, aczkolwiek konieczny jest wybór nauczania indywidualnego. Coaching mianowicie polega na jednostkowym podejściu do kursanta, gdzie w przeciwieństwie do nauczyciela coach zamiast jedynie nauczać, stara się również zadbać o Twój rozwój osobisty. Jest to niesamowite kompleksowe połączenie różnych aspektów kształcenia, które mogą mieć spory wpływ na efekty Twojego uczenia się angielskiego.

Nie przebiega to w standardowy i klasyczny sposób, a jest to metoda elastyczna i w całości dostosowana do Twoich potrzeb, oczekiwań i motywacji. Każde jednorazowo odbywające się zajęcia są dokładnie przemyślane, a podejście coacha do Ciebie wzbudza również pewnego rodzaju więź emocjonalną. Jego postawa oraz nastawienie porusza poczucie zobowiązania, co następnie przekłada się również na trwałe efekty. Coaching językowy opiera się głównie na czterech poziomach, które opiszemy poniżej.

Mentalność

Zadaniem coacha jest przemiana Twojego sposobu myślenia, aby przełamać wszelkie bariery i ograniczenia. Twój trener językowy powinien pokazać Ci kompletnie inną perspektywę widzenia, aby postrzegać naukę w sposób niestandardowy i niebanalny, odkryć w niej coś praktycznego i motywującego. Działanie to ma charakter bardziej psychologiczny, by Twoja decyzja o podjęciu się nauki angielskiego była w pełni świadoma. Tylko wówczas może one przynieść widoczne efekty, gdzie Twój wybór jest jednocześnie Twoją odpowiedzialnością.

Motywacja

Na ten temat można rozpisać się godzinami, aczkolwiek jest ona podstawą przy współpracy z trenerem językowym. Jego celem jest uświadomienie Cię i odnalezienie powodów, wartości i celów związanych z nauką angielskiego. Dopiero, kiedy poznasz własną motywację, będziesz w stanie dążyć do osiągnięcia swoich zamiarów.

Wiedza

Powinien ją posiadać każdy profesjonalny coach, którego zadaniem jest nauczanie i motywowanie. Mogłoby wydawać się to oczywiste, aczkolwiek posiadanie umiejętności lingwistycznych nie jest jedyną cechą trenera. Również wiedza praktyczna oraz różne metody nauczania, przekazywania informacji i motywowanie ludzi można nazwać kolejną właściwością jaką musi koniecznie posiadać. Istnieje wiele kursów, książek i innych źródeł, z których można czerpać podobną wiedzę, dzięki czemu pozwala to wykorzystać skutecznie wiedzę w nauce angielskiego, psychologii i innych taktyk niezbędnych dla trenera.

Trening

Poruszane na zajęciach tematy oraz aktywne uczestnictwo obu stron w ćwiczeniach pozwala również na zbudowanie większej satysfakcji i motywacji. Każde zajęcia są dokładnie analizowane przez coacha, który następnie wykorzystuje rozpoznane słabości i stara się je poprawić podczas kolejnych spotkań. Trening powinien być systematyczny i budować coraz nowsze umiejętności.

freepik.com