• View Larger Image

Czy język chiński jest trudny do nauki?

W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy poruszyć kwestię języka chińskiego, do którego nauki przystępuje coraz więcej osób. Wciąż jednak spora część społeczeństwa obawia się jego złożoności, odmiennego alfabetu i niecodziennej pisowni. Na pierwszy rzut oka chiński wydaje się należeć do czołówki języków najtrudniejszych do opanowania. Tymczasem osoby, które go opanowały, twierdzą, że… nie taki chiński straszny, jak go malują i w sumie to jest całkiem łatwy. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą zyskać pewniejszą pozycję na rynku pracy. Chińska gospodarka jest jedną z największych i najszybciej rozwijających się na świecie, a pracodawcy bardzo wysoko cenioną znajomość tego języka.

Czy chiński alfabet jest trudny?

Słynne chińskie „krzaczki” to zbiór tysięcy bardzo skomplikowanych znaków, które składają się z wielu detali i szczegółów. Czasami jeden symbol od drugiego różni się jedną kreseczką, pętelką czy kółeczkiem, a ich rozróżnienie i nauka niejednego przyprawiły o zawrót głowy. Jeżeli jednak zagłębisz się w ten temat zauważysz, że każdy znak składa się z tak zwanych „podznaków” które tworzą całe słowo. Na dodatek – w bardzo logiczny sposób. Wystarczy spojrzeć na poniższe przykłady:

  • 电脑 diàn-năo = elektryczność + mózg = komputer
  • 电话 diàn-huà = elektryczność + mowa = telefon
  • 电视 diàn-shì = elektryczność + oglądać = telewizor

Na samym początku może wydawać się to trudne, ponieważ opiera się na nauce podstawowych znaków, które składają się na większość słów. Z czasem jednak dostrzeżesz, że wiele z nich często się powtarza, a ich zapamiętanie będzie o wiele łatwiejsze!

Czy można uczyć się chińskiego w domu?

Oczywiście, że tak! Jednak zdecydowanie o wiele lepiej (zwłaszcza na początku) uczyć się go pod okiem specjalisty, w formie kursu online. To wersja dla tych, którzy nie mogą dostosować się do grafiku grupy, lub nie mają w pobliżu żadnej większej szkoły językowej. Na początku lepiej uczyć się języka wraz z doświadczonym lektorem.

Język chiński cechuje również jego toniczność. Oznacza to, że każda sylaba może oznaczać cztery, kompletnie nie związane ze sobą rzeczy, w zależności od tego jak zostanie wymówiona. Wśród społeczeństwa chińskiego można wyróżnić cztery, odmienne tony:

  • jednostajny wysoki,
  • wznoszący się,
  • opadająco-wznoszący
  • opadający.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z językiem chińskim, to różnice pomiędzy poszczególnymi tonami mogą być bardzo trudne do uchwycenia. Lekcje z doświadczonym lektorem na pewno ułatwią i mocno przyspieszą proces nauki.

Jeżeli przekonaliśmy Cię do rozpoczęcia nauki tego egzotycznego i oryginalnego języka, rozważ koniecznie Profi Lingua – kursy języka chińskiego we Wrocławiu są tutaj wykładane w profesjonalny sposób i przy użyciu starannie opracowanych materiałów dydaktycznych.

freepik.com