• View Larger Image Starszy-pan-ubrany-oficjalnie

Człowiek im starszy, tym mądrzejszy

To krótkie powiedzenie idealnie pasuje do naszego dzisiejszego tematu związanego z nauką angielskiego dla osób starszych. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno, by rozwijać naszą wiedzę i umiejętności, a znajomość języków obcych przydaje się dosłownie każdemu i to w każdym wieku. Przykłady podamy poniżej, a jeszcze raz zachęcamy seniorów do wyjścia z domu i spotkania się z ludźmi, którzy również podzielają Wasz entuzjazm i chęć rozwoju.

Kiedy nie warto zaczynać?

Odpowiedź jest jedna – nie ma takiego momentu! Zawsze jest odpowiedni czas, aby zacząć się dokształcać i próbować swoich sił w zupełnie innych dyscyplinach. Właśnie język angielski jest jedną z nich, a już wielu naukowców potwierdziło fakt, iż jest on jednym z prostszych języków do nauczenia w przeciwieństwie do polskiego, co oznacza, że jesteśmy już wystarczająco przygotowani. Wiadomo, że z początku cała wymowa i zasady gramatyczne mogą wydawać się niezrozumiałe i trudne dla osób starszych, ale wszystko przyjdzie z czasem, podobniej jak intuicja, która w nauce języków obcych jest równie ważna.

Jakie są plusy nauki w późniejszym wieku?

Wbrew pozorom jest ich mnóstwo, natomiast jakichkolwiek przeciwwskazań nie dostrzegamy wcale, a wszystko to wynika głównie z uniwersalności nauki, która nie ma żadnych ograniczeń. Zapewne wiele osób starszych pełni jednocześnie rolę dziadków, dlatego właśnie jest to dobra motywacja, by rozpocząć naukę angielskiego i ćwiczyć razem z nimi. To zawsze okazja do spędzenie wspólnie czasu, gdzie oboje możecie powtarzać znany Wam materiał, a przy tym jedno od drugiego może nauczyć się czegoś nowego.

Poza tym część emerytów nie zadowala się siedzeniem w domu i pragną pracować dodatkowo, by zapełnić swój wolny czas. W takim wypadku również znajomość chociażby podstaw angielskiego może usprawnić poszukiwanie pracy niepełnowymiarowej czasowo, gdzie pracodawcy na pewno będą pod wrażeniem Twojej motywacji i zaangażowania. Jednocześnie nie można zapomnieć o istocie odbywania się samych zajęć, które umożliwiają trenowanie pamięci, co w późniejszym wieku jest bardzo ważne. Regularne powtarzanie materiału i ćwiczenie nowych słówek wspomaga zapamiętywanie i niweluje dyskomfort związany z stereotypowo pojmowaną starością. Również osoby, które możesz poznać w trakcie kursów języka angielskiego dla dorosłych w ProfiLingua stanowią zaletę tej nauki. Wspólne zainteresowania mogą okazać się pretekstem do kolejnych spotkań, które zaowocują być może przyjaźniami. Jak widać zatem nauka może trwać bardzo długo i nie mieć żadnych barier, a jej efekty zauważysz na różnych płaszczyznach życia.

freepik.com