• View Larger Image

Co warto wiedzieć o kursie FCE? Najważniejsze informacje

Nie masz pojęcia o co chodzi? Co musisz wiedzieć, aby zdać egzamin? Jak wygląda cała procedura? Nie martw się i przeczytaj nasz artykuł – tutaj dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na samym początku. Odpowiemy na kilka najważniejszych pytań i gwarantujemy, że rozwiejemy Twoje wątpliwości, a tym samym zachęcimy do przystąpienia do kursu FCE.

Do kogo jest kierowany?

Przede wszystkim do osób, które znają już język angielski i to dość dobrze. Kurs przygotowawczy oczywiście zawiera w sobie pewne elementy do powtórzenia i utrwalenia, ale z pewnością zakłada, że uczestnicy posługują się angielskim co najmniej na poziomie zaawansowanym. Egzamin typu FCE jest przeznaczone dla osób, których znajomość języka angielskiego jest opanowana w stopniu zaawansowanym wyższym – Upper Intermediate.

Zatem na kurs angielskiego FCE nie powinny raczej uczęszczać osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem, aczkolwiek zachęcamy do dalszej edukacji, by właśnie w przyszłości móc pozwolić sobie na przystąpienie do takiego egzaminu. Z kolei chętni, którzy chcą następnie wykorzystać swój certyfikat FCE są jak najbardziej mile widziani na takim kursie przygotowawczym.

Jak przebiegają przygotowania?

Taki kurs jest zazwyczaj organizowany dwa razy w roku, ponieważ są one też uzależnione od sesji, w których odbywają się rzeczywiste egzaminy. Są one ustalane przez British Council z siedzibą w Warszawie i kilku filiach zorganizowanych w innych miastach. Sesje te odbywają się trzy razy w roku, czyli w marcu, maju-czerwcu i listopadzie-grudniu. W takim razie kursy przygotowawcze najczęściej odbywają się w połowie lutego, a więc przygotowują do egzaminu w okolicach czerwca lub w połowie sierpnia, dzięki czemu można lepiej przygotować się na zaliczenie zimą.

Zatem jak można łatwo obliczyć, taki kurs trwa około 14 tygodni i zazwyczaj podzielony jest na 25-30 zajęć. Zdecydowanie wystarczają 2 spotkania w tygodniu trwające od godziny do półtorej. W tym czasie można spokojnie powtórzyć potrzebny materiał i przygotować się do podejścia do egzaminu.

Teraz pytanie jak wygląda taki kurs od środka? Otóż, z pozoru przypomina on zwykły kurs angielskiego, ale na wyższym poziomie. Zajęcia najczęściej odbywają się w mniejszych grupach, ponieważ w ten sposób najłatwiej jest przygotować każdego z osobna do zdania egzaminu z jak najlepszym wynikiem. Wówczas wykwalifikowani lektorzy mogą spędzić odpowiednią ilość czas z każdym kursantem i rozwiać jego wątpliwości, pomóc w skupieniu się na najważniejszych obszarach.

W trakcie takiego kursu ćwiczenia polegają głównie na rozwiązywaniu egzaminów z lat poprzednich, które oczywiście zmieniają się z roku na roku, ale formuła nadal pozostaje taka sama. Chodzi o zaznajomienie i obeznanie się kandydatów z zadaniami i ich treścią, aby mogli być przygotowani na ostateczny egzamin. W dodatku trenowane są pozostałe umiejętności jak: czytanie ze zrozumieniem, pisanie różnych formalnych treści, słuchanie ze zrozumieniem, poprawne mówienie i posługiwanie się zasadami gramatycznymi w praktyce. To wszystko powinno w zupełności wystarczyć, by przypomnieć sobie materiał, przyjąć pewien schemat działania i zyskać więcej pewności siebie na egzaminie FCE.

 

freepik.com