• View Larger Image Zespol-ludzi-w-pracy

Angielski w biznesie – co zyskuje pracownik?

Często firmy decydują się na wykupienie kursu języka angielskiego dla swojej załogi, ze względu na podniesienie poziomu profesjonalizmu marki czy bieżące potrzeby komunikowania się z zagranicznymi kontrahentami. Dzisiaj jednak spojrzymy na ten pomysł z punktu widzenia pracownika, który może skorzystać z angielskiego więcej niż mu się wydaje.

Podszkolenie umiejętności lub nauka od podstaw

W zależności od tego w jakiej branży pracujesz albo na jakim stanowisku, musiałeś je dostać dzięki posiadanym kompetencjom. Nie zawsze jednak pracodawca wymaga umiejętności zaawansowanego porozumiewania się po angielsku. Zapisanie w CV – podstawowa znajomość angielskiego – może już jednak nie wystarczyć na ten moment, ponieważ prawie wszędzie język jest kluczową kwestią, jeśli chodzi o zatrudnienie. Co więcej, szanse otrzymania pracy w nowej firmie rosną wraz z umiejętnościami lingwistycznymi. Właśnie dlatego, gdy w Twojej obecnej firmie dostaniesz możliwość uczestnictwa w kursie angielskiego, powinieneś zgodzić się bez zastanowienia.

Jeśli posiadasz już podstawy, możesz podszkolić swoje umiejętności i przejść na wyższy poziom, co z pewnością przyda Ci się nie tylko w pracy, ale też życiu prywatnym. Poza tym nigdy nie wiadomo czy dane będzie Ci już zawsze pracować w jednej i tej samej firmie. Być może w przyszłości będziesz planować zmianę pracy, a wówczas przyszły zatrudniający będzie na pewno bardziej skłonny dać szansę osobie z wyższym poziomem znajomości angielskiego. Natomiast osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z językiem obcym, również mogą zdobyć podstawy, które następnie ułatwią im funkcjonowanie w wielu mniej lub bardziej codziennych sytuacjach.

Awans?

Kolejną korzyścią z udziału w angielskim dla firm jest zwiększenie prawdopodobieństwa na zdobycie awansu. Pomyśl w ten sposób – Twój pracodawca zobowiązuje wszystkich do odbycia kursu, natomiast nagrodzone zostaną tylko osoby z najlepszymi wynikami lub robiące największe postępy. Nauka poszczególnych słówek czy umiejętności wykorzystania poznanych zwrotów to Twój klucz do sukcesu, gdyż przełożeni będą widzieć Twój potencjał. Przy najbliższej możliwej okazji powinieneś udowodnić, że wiedza, którą zdobyłeś na kursie przydaje się na Twoim stanowisku, a co więcej, potrafisz ją wykorzystać dla dobra firmy.

Wszystko to jest zawsze doceniane i gratyfikowane, a w przeciwnym razie firma nie inwestowałaby w dodatkowe szkolenia i kursy dla swoich pracowników, gdyż wolałaby przyjąć inną taktykę przyznawania awansów.

Własny rozwój i nowe wyzwania

Ostatnią rzeczą o jakiej chcielibyśmy wspomnieć jest korzyść dla samego siebie. Nauka angielskiego rozwija wszystkie możliwe zdolności i zmysły, a tym samym przydaje się w życiu prywatnym, gdy coraz częściej mamy styczność z językiem obcym. Jednak potraktuj ten kurs i wiedzę tam zdobytą jako Twój pierwszy krok do podejmowania nowych wyzwań, które na pewno czekają u Ciebie w firmie. Najważniejsze to nie stawać w miejscu, więc nowe stanowisko, inne funkcje i zadania będą dla Ciebie świetną motywacją, by kształcić się i uczyć cały czas.

freepik.com