• View Larger Image chlopak-z-dziadkiem-angielski-na-dzis

Aktywna emerytura – jak zachęcić osoby starsze do rozwijania pasji i zainteresowań?

Emerytura większości osób kojarzy się z błogim stanem relaksu oraz wypoczynku, jednak rzeczywistość nie zawsze okazuje się tak kolorowa. Nawet seniorzy, którzy nie muszą martwić się, jak przetrwać na emeryturze oraz Ci cieszący się doskonałą formą i zdrowiem z czasem zaczynają narzekać na nudę i popadają w odbierające chęci i motywację do życia odrętwienie, które niestety nie jest dobre dla zdrowia ciała i duszy.

W każdej rodzinie spotykamy się z seniorami rodu. Kiedyś dziadkowie byli otaczani wyjątkowym szacunkiem i podejmowali kluczowe decyzje, dziś rzeczywistość już tak nie wygląda, a przeciętny senior zamiast być autorytetem bardzo często czuje się ciężarem. Przykre realia bycia seniorem, o którym zapominają bliscy, gdyż nie mają oni czasu na chwilę rozmowy oraz spotkanie wpływają na poczucie własnej wartości osób starszych, które zaczynają wierzyć, że nie są już nikomu potrzebne, nawet gdy mają dużą rodzinę i teoretycznie nie powinna grozić im samotność.

Osamotnienie i wykluczenie ze społeczeństwa seniorów to spory problem nadal podążającej za Europą Polski. Wystarczy porównać życie przeciętnego seniora w innych krajach europejskich, aby zauważyć, że emerytura nie musi oznaczać schyłku życia oraz powodować zamknięcia się w domu, ale to na dzieciach i wnukach oraz przyjaciołach osób starszych spoczywa obowiązek pokazania, że życie może znowu być piękne.

Jak zachęcić osoby starsze do aktywnego życia?

Aktywny senior nie musi przepływać kajakiem oceanu ani wyruszać w podróż dookoła świata – wystarczy, że wyjdzie z domu i znajdzie ciekawą dla niego formę aktywności fizycznej i umysłowej. Możliwości jest naprawdę dużo, gdyż większe i mniejsze miasta oferują angielski dla seniorów, zajęcia taneczne, jogę, aerobik czy zajęcia z literatury. Nawet w miastach, gdzie nie ma Klubów Seniora, każda osoba starsza skorzysta z możliwości nauki języka angielskiego lub zrobienia kursu komputerowego, jednak czasami nie ma nawet o tym pojęcia. Z tego względu warto zachęcić swoich bliskich do poszukiwania nowych możliwości rozwoju lub samodzielnie zainteresować się tematem i przedstawić im gotową „ofertę” zachęcających do rozpoczęcia nowego życia na emeryturze kursów lub szkoleń.

Takie podejście sprawi, że osoba starsza poczuje się znowu potrzebna i nawet jeżeli sama nie wpadłaby na to, aby uczyć się języków obcych czy iść na kurs tańca zechce skorzystać z zaproponowanych jej zajęć, zyskując chęci do życia oraz nową motywację.

Żyjemy coraz dłużej i dłużej cieszymy się dobrym zdrowiem, dlaczego więc tego nie wykorzystać? Porozmawiaj ze swoimi bliskimi i zastanów się, czy aby nie czują się sprowadzeni jedynie do roli darmowych opiekunek do dziecka? Spójrz na świat oczami osoby starszej i już dziś pomóż swoim bliskim zyskać kilka dodatkowych lat życia w szczęściu i poczuciu robienia czegoś dla siebie!

freepik.com