• View Larger Image Kobieta ucząca się przy biurku

5 sposobów na biegłe posługiwanie się językiem angielskim

Biegłe posługiwanie się językiem angielskim to marzenie wielu ludzi. Twoje również? Swobodne podróżowanie, awans czy oglądanie filmów z oryginalnym dźwiękiem to kusząca wizja. Zastanawiasz się co zrobić, aby mówić biegle po angielsku? Mamy odpowiedź!

1.    Czytaj angielskie teksty

Najlepiej byłoby gdybyś czytał po angielsku na głos. Twój umysł przyzwyczai się do dźwięku Twojego głosu w obcym języku. To bardzo ważne. Wybieraj teksty z dużą ilością dialogów. Będą oparte na komunikacji między ludźmi oraz codziennym języku. Mogą również zawierać różne przydatne zwroty oraz slang, którego na próżno szukać w typowych książkach do nauki języka. Masz jakąś ulubioną książkę zagranicznego autora? Przeczytaj ją w angielskiej wersji!

2.    Oglądaj filmy, seriale i wiadomości po angielsku

Dzięki temu poznasz melodię języka, odpowiednią intonację i wychwycisz akcent. Jeśli musisz, włącz napisy. Jeśli jednak nie, spróbuj po prostu słuchać. Jeśli usłyszysz jakieś nowe zwroty, powtórz je na głos. Dobrym pomysłem będzie również zastosowanie ich w zdaniu i odpowiednim kontekście w Twoim życiu.

3.    Myśl po angielsku

Myślenie w obcym języku jest początkowo trudne, ale może przynieść wiele owoców. Ludzie często myślą co chcą powiedzieć po polsku, następnie tłumaczą to na angielski i dopiero wtedy wypowiadają słowa. To błąd! Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności językowe, zacznij myśleć po angielsku. Z biegiem czasu będzie coraz łatwiej. Zobaczysz również niesamowite efekty tego zabiegu!

4.    Niech angielski stanie się częścią Twojego życia

Postaraj się, aby język angielski towarzyszył Ci na co dzień w różnych sytuacjach. Znajdź osobę do codziennych rozmów. Nie bój się zaproponować konwersacji po angielsku partnerowi czy znajomemu. Takie ćwiczenia przydadzą się każdemu, kto chce biegle władać językiem obcym! Otaczaj się angielskim. Obserwuj angielskich/amerykańskich aktorów czy muzyków na instagramie, oglądaj seriale po angielsku, przeczytaj książkę bez tłumaczenia na polski, słuchaj podcastów i kanałów YouTube w tym języku!

5.    Opisuj to co robisz!

Nadaj narracje swojej codzienności. Opisuj na głos lub w myślach to co robisz, jak się czujesz, co uważasz na temat danej kwestii. Musisz przyzwyczaić się do myślenia po angielsku. Im więcej będziesz to robić, tym szybciej Twoje umiejętności językowe poszybują w górę!

Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, możesz oddać się w ręce profesjonalistów. Angielski dla zaawansowanych ProfiLingua to dobry pomysł!

freepik.com